رفتن به محتوای اصلی
شکستگی اربیت کاسه چشم

درمان شکستگی کاسه چشم (اربیت)

یکی از نواحی مهم در صورت چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکردی کاسه چشم می باشد که به آن اربیت (orbit) گفته می شود. ناحیه کاسه چشم دقیقا مشابه یک کاسه می باشد که از ترکیب چند استخوان صورت شکل گرفته. استخوان های اصلی تشکیل دهنده کاسه چشم شامل استخوان پیشانی (فرونتال)، استخوان گونه (زایگوما)، استخوان فک بالا (ماگزیلا)، استخوان بینی (نازال) و چند استخوان کوچک دیگر می باشد. شکستگی کاسه چشم یکی از شکستگی های نسبتا شایع در ضربات شدید به صورت و ناحیه گونه در اثر تصادفات رانندگی و نزاع می باشد.

وظیفه اصلی این مجموعه استخوانی کاسه چشم محافظت از مجموعه چشم و عضلات آن در برابر ضربات و صدمات محیطی می باشد. در طی ضربات وارده به صورت یکی از نواحی شایعی که دچار شکستگی میشود کاسه چشم یا اربیت میباشد.

عوارض شکستگی کاسه چشم چیست؟

شکستگی های کوچک کاسه چشم ممکن است هیچ عارضه خاصی نداشته باشند و فقط در عکس برداری های دقیق مثل سی تی اسکن دیده شوند ولی شکستگی های متوسط و شدید میتواند عوارض زیبایی و عملکردی زیادی در پی داشته باشد از جمله این عوارض شامل:

  • ناقرینگی در دو چشم و صورت که میتواند به صورت فرو رفتگی چشم به داخل، افتادگی چشم به سمت پایین باشد.
  • ایجاد دو بینی در دید مستقیم یا هنگام نگاه کردن به اطراف که می تواند به دلیل آسیب عصب به دنبال ضربه یا آسیب به عضلات حرکت دهنده چشم باشد.
  • عدم امکان حرکت دادن چشم به یک یا چند جهت که ممکن است به دلیل آسیب عصب حرکتی یا گیر افتادن عضلات حرکت دهنده چشم بین قطعات استخوانی شکسته باشد.
  • تورم و کبودی بسیار شدید اطراف چشم به طوری که باعث بسته شدن کامل چشم شود که علت آن نازکی و سست بودن بافتهای اطراف چشم میباشد که باعث شده به سرعت تورم در اطراف چشم پراکنده شود.
  • عدم توانایی در بالا بردن چشم به دلیل گیر کردن عضلات بین قطعات شکستگی
شکستگی کاسه چشم که باعث گیر افتادن چشم شده
شکستگی کاسه چشم که باعث گیر افتادن چشم شده

انواع شکستگی کاسه چشم چیست؟

شکستگی کاسه چشم یا اربیت می تواند در دیواره های مختلف کاسه چشم شامل کف، سقف، دیواره داخلی یا خارجی آن باشد. در اکثر موارد شکستگی کاسه چشم همراه با شکستگی استخوانهای دیگر صورت میباشد. یکی از انواع شایع شکستگی گونه در ترکیب با کاسه چشم میباشد.

تشخیص شکستگی کاسه چشم چیست؟

در موارد شدید شکستگی اربیت تشخیص با معاینه کلنیکی نیز مشخص خواهد شد زیرا باعث ناقرینگی چشم ها خواهد شد. تشخیص دقیق و قطعی با گرفتن سی تی اسکن از ناحیه میباشد که به طور دقیق محل شکستگی کاسه چشم و میزان آن را مشخص خواهد کرد.

درمان شکستگی کاسه چشم چیست؟

در موارد خفیف شکستگی کاسه چشم که عارضه زیبایی و عملکردی برای فرد ایجاد نشده هیچ درمان جراحی انجام نمیشود. طبق مطالعات و تحقیقات انجام گرفته اگر وسعت شکستگی کاسه چشم کمتر از ۱ سانتی متر مربع باشد یا میزان فرو رفتن چشم کمتر از ۲  میلی متر باشد نیازی به جراحی نمی باشد و استخوان کاسه چشم به طور خود به خود ترمیم می شود.
در مواردی که شکستگی کاسه چشم باعث ایجاد تغییرات ظاهری، عدم امکان حرکت دادن چشم  شده حتما جراحی لازم است. معمولا در مواردی که شکستگی کاسه چشم بزرگتر از ۱ سانتی مربع باشد باعث عوارض بالا خواهد شد. در چنین شرایطی جراحی جهت ترمیم شکستگی کاسه چشم لازم می باشد.

جراحی شکستگی کاسه چشم چگونه است؟

در اکثر موارد برای جراحی کاسه چشم برش در ناحیه پلک لازم میباشد. گاهی برش در داخل پلک ایجاد می گردد. در جراحی کاسه چشم قطعات شکستگی با پیچ و پلیت های مخصوص ثابت میشود. گاهی که قطعات بسیار خرد شده است از پروتزهای مخصوص برای بازسازی دیواره های کاسه چشم استفاده می شود. این پروتزها ممکن است فلزی باشد که مش تیتانیومی نام دارد یا ممکن است از جنس کامپوزیت های مخصوص باشد که اصطلاحا پورکس گفته می شود. در موارد شدید ممکن است از استخوان لگن فرد یا از استخوان جمجمه حین عمل برای بازسازی کاسه چشم استفاده گردد.

عوارض جراحی کاسه چشم چیست؟

  • احتمال باقی ماندن دوبینی برای مدت طولانی بعد از جراحی کاسه چشم وجود دارد
  • باقی ماندن مختصر اثر برش روی پوست صورت که با استفاده از پمادهای مخصوص تا حدود زیادی اثر آن از بین خواهد رفت
  • تورم و کبودی تا چند هفته بعد از جراحی وجود دارد
  • باقی ماندن ناقرینگی در پلک و چشم: باید در نظر داشت که در شکستگی های شدید که کاسه چشم به شدت تخریب شده هیچگاه با استفاده از جراحی امکان ایجاد قرینگی ۱۰۰ درصد وجود ندارد. در چنین شرایطی ممکن است بعد از جراحی درجاتی از ناقرینگی در صورت باقی بماند یا اینکه ممکن است به چند مرحله جراحی بازسازی کاسه چشم لازم باشد.
2.5 2 رای ها
امتیازدهی


پرسش و پاسخ

guest

38 پاسخ
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
قاف

درود و خسته نباشید،چند سال پیش تصادف کردم گونه و کاسه چشمم شکسته بود پلاتین گذاشتن،الان بعد ۵،۶سال هر از گاهی نوک دماغم زیر چشمم پوستش کاسه چشمم خیلی خارش داره و سرما میزنه درد داره،اگه پلاتینش در بیاد درست میشه؟؟

آخرین ویرایش 3 ماه قبل توسط قاف
جوادی

سلام من یک هفته هست به پایین چشم چپم ضربه خورده و کبود بود الان کبودی رفته ولی یه قلمبه کوچک روی گونم مونده میخواستم ببینم شکسته یا طبیعی رفع میشه

محمد

سلام و عرض ادب،بنده ۱۸ سال سن دارم،و مشکل قرینه نبودن کاسه چشم رو دارم یعنی کاسه این یکی چشمم از اون یکی کاسه چشمم تقریبا میشه گفت نیم سانت پایین تره و رو قیافه ام خیلی تاثیر گذاشته،البته این نا
قرینگی مادر زادی هستش،خواستم ببینم میشه عمل کرد و کاسه چشمم رو در یک راستا قرار داد؟و اینکه هزینه اش چقدر میشه؟

زهرا

سلام ببخشید دکتر به من گفته در اثر عفونت سینوسی دیواره داخلی چشمت از بین رفته استخوان نداره خورده شده باید چی کنم من
وقت عمل تخلیه سینوزیتو پلیپ بهم دادن فوری
ولی گفتن چشمتم اسیب جدی میبینه

مهری صفابی

سلام ببخشید دخترم کاسه چشمش شکسته قسمت بالاش همون استخوان ابروش یعنی دوسالش هست بیناییش خداروشکرمشکلی نداره فقط میترسم استخوان ابروش جوش نخوره چون درحال رشده به نظرتون نیاز به عمل داره یامیترسم اگه جوشم بخوره بعدا بچه س همش درحال بازیگوشی اگه بخوره زمین جایی که شکسته حساسه ممکنه باز بشکنه

علی

با سلام تو شرایط کنونی هزینه عمل بطور میانگین تقریبی چند میشه ؟

دردمند

سلام اگر بعد از عمل شکستگی کف اربیت همچنان چشم بالا نره و دو بینی وجود داشته باشه آیا ممکن ناشی از گیر بودن عضله حرکت دهند زیر شکستگی باشه یا علت دیگری می تونه داشته باشه.

امیر

سلام من حدود ۸ سال پیش به چشم راستم ضربه خورد و مردمک چشمم آسیب دید و بخاطر اینکه مردمک مهمتر از شکستگی بود بیخیال درمان شکستگی بودم الان از نظر ظاهری مشکل دارم چشمم هم عقب تر و هم روبه پایین افتادگی داره الان میشه درستش کنم؟

سهیل

سلام . در عمل شکستگی کاسه چشم برای هر نفر چند درصد احتمال دو بینی هست؟
منظورم اینه ایا همه دچار دو بینی میشوند یا خیر؟
این دو بینی تا چه مدت ادامه دار هست ؟
ایا چشم ها قرینه نمیشن ؟؟

طناز

سلام وقت بخیر براثر شکستگی کاسه چشم به میل دکتر گفت اومده پایین پا چششم گود افتاده و پشت پلکم و چشمم انگار بزرگتر نشون داده میشه با تزریق ژل میشه تا حدود گودی بر طرف بشه تا پر بشه و چشم یکم متقارن نشون داده بشه ممنون از راهنما/یتون

ارمیتا

سلام . در عمل شکستگی کاسه چشم برای هر نفر چند درصد احتمال دو بینی هست؟
منظورم اینه ایا همه دچار دو بینی میشوند یا خیر؟
این دو بینی تا چه مدت ادامه دار هست ؟
ایا چشم ها قرینه نمیشن ؟؟

لادن

سلام،۶روز گذشته دچار شکستگی سینوس واوربیت شدم که البته تشخیص ها متفاوت بود.اما تاری ودوبینی ومحدوده حرکت چشم ندارم.صرفا گبودی وتورم دورچشم وبی حسی یک سمت صورت.نیاز به حراحی هست یانه؟
ممنونم

طناز

سلام وقت بخیر من بر اثر ضربه به چشم و گونه دچار دوبینی شدم بعد یک ماه دو بینی برطرف شد ولی یک چشمم همون که آسیب دید بزرگ شد چکار باید کرد

رضا

سلام خسته نباشید
من یه هفتست کاسه چشمم شکسته ،مشکل بینایی ندارم خداروشکر وچشمم مثل سابق به همه جهت حرکت میکنه.فقط یه مشکلی دارم نمی دونم چرا توو قلت هام خون دیده میشه؟

طناز

سلام وقت بخیر شما اندازه چشمتون تغیر نکرده

راضیه

سلام من یک سال پیش ضربه ب چشمم خورد و ما متوجه نشدیم ک کاسه چشمم شکسته
الان بعد یک سال فهمیدم ک کاسه چشمم شکسته باعث شده چشمم کوچیکتر بشه و تو بیناییم مشکل ایجاد نشده فقط ظاهر اونم کم،بعد ی سال میشه جراحی کرد و نتیجه چجور میشه؟؟

فاطمه

سلام من مهر۹۹تصادف کردم زایگوماتیک استخوان پایین چشم وگونه شکسته وجراحی کردم الان بعدهشت ماه چشمم فرورفته ایانیازبه عمل جراحی دارم

صادق

با سلام بنده بیست سال قبل بر اثر ضربه به سمت چپ پیشانی و ابرو منجر به شکستگی و خونریزی مغزی شد ک عمل جراجی شد.هیچ گونه مشکلی تا الان نداشتم جز از لحاظ ظاهری که سمت چپ پیشانی و چشم گود هس و فاصله ابرو و چشم بیشتر از سمت راست است.این عدم قرینگی قابل اصلاح هست؟با توجه به گذشت مدت زمان زیاد.ممنون میشم راهنمایی کنید

زهیر

باسلام بنده هم چند سال پیش دریک تصادف دچاره پارگی وشکستگی استخوان کاسه چشم ینی استخوان ابرو سمت چپ شدم وفقط محل پارگی بخیه شد و استخوان خود به خود جوش خورده الان وقتی در اینه نگاه میکنم پلک سمت چپ افتادگی دارد ودر عکس سی تی اسکن هم کاملا محل شکستگی مشخصه می خواستم بدونم که با جراحی این مشکل برطرف میشود یاخیر حتی با لمس دست هم مشخص هست که استخوان ابرو دوتیکه هست ممنون اگر جواب بدین

احسان

سلام ده روز است که بعد از عمل شکستگی اوربیت مختصر خفیف هنگامی که چشمانم را روبه روی ایینه نگاه میکنم چشمی که عمل شده چپ شده و مردمک سیاهی چشمم وسط قرار نگرفته و انحراف و دوبینی و دارم ایا طبیعی هست یا نیاز به عمل مجدد دارم ؟

Y

فهيم

میخواستم ببینم دوران نقاهت بعد از عمل چقدره؟
من مربی شنا هستم
میخواستم بببنم بعد از عمل استخوان های زیر چشم تا چه مدت نمیتونم شنا کنم و شیرجه بزنم و عینک شنا بزارم؟!

برگشت به بالا
جستجو